Choď na obsah Choď na menu
 


Obec sa nachádza v strednej časti Liptova, preteká ňou potôčik Jamník. Je položená vo nadmorskej výške 677 m n. m.. Ako ostatné obce je časť prevažne odlesnená. Pôda je radené do prevažne hnedých lesných pôd.

Erb je najmladším symbolom obce, ktorý vznikol v 20. storočí. V žltom poli samotnom erbe je zobrazený hlucháň, ktorý symbolizuje bohatstvo lesov.

Prvou zmienkou o danej obci bola listina z roku 1346. Od tohto storočia patrila obec prevažne zemanom z okolia. Názov obce je odvodený od slova jama, čo vo význame zdôrazňuje práve miesto kde sa obec nachádza. V 16. storočí obec mala niekoľko sedliackych domácností, richtára, jedného slobodníka. Až od polovice 16. storočia sa začala obce rozrastať postupne na 49 domov čo predstavovalo 396 obyvateľov. Pre tejto obci si treba dávať pozor, aby nebola zamenená s obcou na východnom Slovensku, ktorá patrí do okresu Spišská Nová Ves. Pre rozoznanie najstarším znakom je pečatidlo, ktoré znázorňuje dvoch svätcov Kozmu a Damiána. V rukách držia knihy a lekárske náčinie. O tom, že je to pečatidlo obce dokazuje odtlačok žiadostí okolitých obcí

 

Vybavenosť po technickej stránke

o        vodovod, kanalizácia, pripojenie plynu,

o        autobusová zástavka,

o        letisko (600 m dlhé, 25 m široké).

Vybavenosť po kultúrnej stránke

o        športové, futbalové ihrisko,

o        knižnica.

Dostupnosť základných služieb

o        potraviny,

o        stravovacie zariadenia, pohostinstvá,

o         ubytovacie zariadenia (Chata Urbárskeho pozemkového spoločenstva Jamník, priváty)