Choď na obsah Choď na menu
 


Nachádza sa vo východnej časti Liptova, pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu. Nadmorská výška, v ktorej sa nachádza je 677 m n. m.. Je to oblasť prevažne zalesnená, obec leží v prevažne horskej oblasti. Podnebie je tu veľmi drsné, lebo samotný obec sa skláňa ku severu.

Erb je zostavený zo zeleného stromu a strieborného jeleňa. Tento symbol je charakteristický pre obce, hlavne pre drevospracujúci priemysel, ktorý je tu najviac rozvinutý. Jeleň je tiež spojený s bohatstvom lesného spoločenstva.                     Obec založili v 13. storočí, kde ešte vtedy osada bola založená pri ústi vodných tokov a ciest. Kráľová Lehota sa vyvíjala ako zemianska obec. 16. storočie predstavovalo veľký rozmach hlavne výstavbu 12 kúrií. Od začiatku 19. storočia patrila ku menším dedinám. Najvýraznejším tu bol rod Lehotských, súpis z roku 1841 spomína až 400 členov tejto zemianskej rodiny. V 20. storočí tu bolo založené roľnícke družstvo. Na zvážanie dreva, tu boli pomaly vo všetkých dolinách vybudované tajchy. Na začiatku storočia to bola postavená železnica na rozvoz dreva, tá funguje do dnes. Hlavným zdrojom sa až do dnešných čias stal drevospracujúci priemysel.

Dalova galéria na skalke – domček v ktorom sa nachádza táto maličká galéria bol postavený bez väčšej podpory technických zariadení, majiteľ si ho postavil vlastnými rukami. Vo vnútri sa nachádza expozícia drevených nástrojov a zariadení   pre práce v dome a okolo domu.

 

 

Vybavenosť po technickej stránke

 

o        pošta,

 

o        vodovod, kanalizácia, pripojenie plynu,

 

o        autobusová zástavka, vlaková stanica.

 

Vybavenosť po kultúrnej stránke

 

o        futbalové ihrisko,

 

o        knižnica,

 

o        evanjelický kostol.

 

Dostupnosť základných služieb

 

o        potraviny,

 

o        stravovacie zariadenia, pohostinstvá,

 

o        ubytovacie zariadenia (Penzión Larion, privát) [20], [28].