Choď na obsah Choď na menu
 


Obec, ktorá sa radí medzi najväčšie s pomedzi všetkých obcí. Nachádza  sa vo východnej časti Liptova. Svojou rozlohou zasahujú na severe do Vysokých Tatier, na juhu do Nízkych Tatier a východ a západ zaberá Liptovská kotlina. Obec leží  vo výške 775 m n. m..

 

 

 

Symboly v erbe súvisia s minulosťou, kde hlavným zamestnaním bolo poľnohospodárstvo. Hlavne tradícia ovčiarstva a salašníctva pretrvala do dnes. Z tejto tradície sa symbolom erbu stal baran, ktorý je hlavným znakom.

Prvá zmienka pochádza z roku 1269. obec osídlila Valašská kolonizácia a s ňou prišlo aj jej právo. Do 15. storočia sprevádzali túto obec samé boje a preto jedinú oporu videli v zbojníkoch, ktorým obyvatelia pomáhali tým, že ich po domoch ukrývali. Neskôr sa tu spomína aj Juraj Jánošík, ktorý ostal zachovaný v ľudových piesňach a povestiach. Rok 1780 predstavoval zavedenie povinnej školskej dochádzky. Prvý výstup na Kriváň v roku 1841, organizovali ho Štúrovci, sa obec dostala do povedomia. V povojnovom období sa začalo budovanie infraštruktúry, obec rástla do krásy, vznikli tu nové domy, nové ulice, zmenilo sa národnostné zloženie obyvateľstva. Obyvateľom obce nikdy nebolo vzaté to čo si budovali už od dávna a to tradície a ľudovú kultúru.

Folklórny festival Východná – V obci sa nachádza folklórny súbor, ktorý je atraktívny práve rôznymi výšivkami a tkaninami. Každý rok sa v obci koná prehliadka folklórnych súborov a ľudových tradícií. Podujatie, ktoré je vyvrcholením daného dňa, sa koná nad obcou v amfiteátri. Festival je naším najväčším folklórnym festivalom na Slovensku. Zúčastňujú sa tu súbory zo Slovenska aj zo zahraničia, kde sú aj výstavy ľudových umeleckých výrobkov. Vstupnú aleju tvoria drevené plastiky súčasných ľudových umelcov.

Vybavenosť po technickej stránke

 

o        pošta,

 

o        káblová televízia,

 

o        vodovod, kanalizácia, pripojenie plynu,

 

o        autobusová zástavka.

 

Vybavenosť po kultúrnej stránke

 

o        telocvičňa,

 

o        futbalové ihrisko,

 

o        knižnica,

 

o        gotický rímskokatolícky kostol, evanjelický kostol.

 

Dostupnosť základných služieb

 

o        potraviny,

 

o        stravovacie zariadenia, pohostinstvá,

 

o        ubytovacie zariadenia (ubytovanie v súkromí).