Choď na obsah Choď na menu
 


 

Obec je umiestnená v smere na Podbanské. Leží v nadmorskej výške  745 m n. m. pri rieke Belá. Rozloha oblasti je 8500 ha a dotýka sa oblasti Západných Tatier. Návštevníkom sa tu za dobrého počasia naskytne skvelý pohľad na slovenskú  pýchu – Kriváň.

 

 

V erbe obce je zobrazená svätá Katarína, ktorá má viacero významov. V minulosti bola uctievaná ako patrónka dievčat, panien a manželiek, ďalej učiteľov, žiakov, ale aj  hrnčiarov, mlynárov, obuvníkov. Vyskytuje sa zobrazená s kolesom a nožom. Symbol môžeme pre túto obec hľadať práve v množstve remeselnej výroby.

Prvá zmienka ako aj u väčšinu vecí pochádza z roku 1286. Zvláštnosťou je to,  že to bola len malá oblasť, ďalšie časti vznikli v 18. storočí. Svoj názov dostala od slova „pribyt“ – pribudnúť. Nárečie danej oblasti je veľmi tvrdé. Začiatkom 20. storočia  tu bol postavený kostol sv. Kataríny na mieste dreveného kostola. Známy je tiež kostol podľa projektu M. M. Harminca, evanjelický kostol z roku 1902. Najväčším skvostom azda je tu Múzeum liptovskej dediny, v ktorom sú zastúpené prevažne pamiatky ľudovej kultúry a spôsobu žitia. Múzeum je modelom niekoľkých domov a aj panským sídlom, dokonca sem bol premiestnený aj kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a nachádza sa tu aj panské sídlo s neskorogotickým kaštieľom.

 

Múzeum liptovskej dediny – Táto dedinka je ukážkou tradičných remeselných techník, folklórnych tradícií, historických bojových umení, sokoliarstva, ľudových špecialít. Nachádzajú sa tu tradičné ľudové domy, ktoré pochádzajú aj z rôznych miest obcí Liptova. Počas roka tu bývajú aj obrady a rôzne spoločenské akcie.

            Považská železnica v Pribyline – Expozícia historického vozového parku v areáli, ktorá viedla až do doliny Čierneho Váhu takmer od 1. sv. vojny až do 1972. V múzeu   sa nachádzajú parné rušne,  koľajisko ako aj zvyšok trate.

 

Vybavenosť po technickej stránke

o        pošta,

o        káblová televízia,

o        vodovod, kanalizácia, pripojenie plynu,

o        autobusová zástavka.

Vybavenosť po kultúrnej stránke

o        športové, futbalové ihrisko,

o        telocvičňa,

o        knižnica.

Dostupnosť základných služieb

o        potraviny,

o        stravovacie zariadenia, pohostinstvá,

o        ubytovacie zariadenia ( Grand hotel Permon ****, Penzión Sileo, chatová osada, kemping),

o       miesto predaja pohonných látok.